suceava


prima pagina › 2010 › Cei mai tineri atleti ai judetului s-au intrecut la Cupa „Crai nou“

 

 

 

Cei mai tineri atleti ai judetului s-au intrecut la Cupa "Crai nou“


Ajunsa la cea de-a treia editie, Cupa “Crai nou" la atletism si-a derulat sambata un nou episod, ai carui protagonisti au fost copii din intreg judetul Suceava. Concursul, organizat de ziarul “Crai nou", impreuna cu Directia pentru Sport a Judetului Suceava, CSM Suceava, Fundatia "ANA" si Asociatia Judeteană de Atletism, s-a bucurat de prezenta a peste 100 de mici atleti, nascuti intre 1997 si 2002.
Pentru antrenorii prezenti, sambata, in sala de atletism a Clubului Sportiv Municipal Suceava, competitia a reprezentat un bun prilej de selectie a unor noi talente, fapt ce s-a petrecut si la precedentele doua editii.
Concursul s-a desfasurat pe trei probe: 50 m plat, 600 sau 800 m plat si lungime, elevii Scolii “Ion Creangă" din Suceava fiind protagonistii podiumurilor de premiere. Printre sportivii care s-au remarcat au fost si cei de la Falticeni, Radauti, Gura Humorului si Vatra Dornei.
Prezent la competitie, atat in calitate de organizator, cat si ca antrenor, Catalin Coman a multumit ziarului “Crai nou" pentru sprijinul acordat in organizarea cupei, el exprimandu-si speranta ca acest concurs va avea continuitate. “Multumim celor de la cotidianul «Crai nou» pentru faptul ca au organizat aceasta competitie si speram ca vor fi alaturi de noi si pe viitor. Sprijinul acesta inseamna mult pentru copiii prezenti in numar mare la editia din acest an", a declarat directorul DSJ Suceava, Catalin Coman.
Cei mai merituosi sportivi au fost premiati cu diplome, tricouri, hanorace si cupe, toti participantii primind cate o punga cu dulciuri din partea Fundatiei "ANA".
De remarcat ca unul dintre participantii traditionali la acest concurs, Alexandru Prasneac, nu a lipsit nici in acest an. La aproape 4 ani, fiul atletului de la CSM Dorna asteapta cu nerabdare sa ajunga la varsta optima pentru a concura, pana atunci el primind premiul acordat celui mai tanar participant.
Iata cum au aratat podiumurile de premiere la fiecare proba, la finalul competitiei:

Baieti I

50 m plat
1. Tudor Găitan – Suceava
2. Ricardo Bodnărescu – Radauti
3. Sebastian Davidean – Radauti

800 m plat
1. Laurenţiu Ţâmpău – Campulung Moldovenesc
2. Alexandru Lostun – Vatra Dornei
3. Sebastian Eftimescu – Falticeni

Lungime
1. Tudor Găitan – Scoala Gen. Nr. 1 Suceava
2. Ricardo Bodnărescu – Scoala Gen. Nr. 5 Radauţi
3. Andrei Irina – Gura Humorului

Baieti II

50 m plat
1. Silviu Ailincăi – Falticeni
2. Andrei Hasloschi – Gura Humorului
3. Ionuţ Câmpan – Suceava

600 m plat
1. Alexandru Frenţescu – Gura Humorului
2. Andrei Haslioschi- Gura Humorului
3. Cezar Gavril – Gura Humorului
Silviu Ailincăi – Falticeni

Lungime
1. Denis Ungureanu – Scoala Gen. Nr. 10 Suceava
2. Carlos Roşcaniuc – Gura Humorului
3. Cezar Gavril – Gura Humorului

Fete I

50 m plat
1. Andreea Cucoşel – LPS Suceava
2. Andreea Bucătariu – Fălticeni
3. Cosmina Lupaşcu – Radauti

800 m plat
1. Alexandra Bogdan – Falticeni
2. Andreea Bucătariu – Falticeni
3. Roxana Brânduşa – Vatra Dornei

Lungime
1. Mădălina Gafencu – Scoala Gen. Nr. 8 Suceava
2. Andreea Cucoşel – LPS Suceava
3. Diana Pânzar – Scoala Gen. Nr. 2 Gura Humorului

Fete II

50 m plat
1. Mirciuc Anamaria – Scoala "Ion Creangă" – Suceava
2. Alexandra Bertea – Suceava
3. Adriana Ivan – Scoala "Ion Creangă" – Suceava

600 m plat
1. Veronica Pilug – Vatra Dornei
2. Ana-Maria Nicoriuc – Şcoala "Ion Creangă" – Suceava
3. Alexandra Bertea – Şcoala "Ion Creangă" – Suceava

Lungime
1. Lorena Gavril – Suceava
2. Maria Samsonescu – Gura Humorului

 

dot